Mujdiabetes.cz - Odborné informace a pomoc diabetikům

Nemoc a cukrovka

Zvládání nemoci

Běžné nemoci, zvýšené teploty, chřipka anebo nachladnutí představují zvýšenou zátěž pro organismus. Při onemocnění s teplotou anebo i bez ní se zvyšuje hodnota cukru v krvi (glykémie) i přes snížený příjem potravy, zvracení a menší pohyb. Je to proto, že organismus je ve stresu a brání se hormony, které zvyšují hodnotu cukru v krvi.

Při kontaktu s lékařem je potřebné poskytnout informaci, či pacient má teplotu, či zvrací, jak přijímá potravu, či leží v posteli.

Aby se předešlo vážnému ohrožení zdraví, je potřebné v této situaci častěji měřit glykémii a též sledovat ketolátky v moči. Varovnými příznaky, kdy pacient nevyhnutelně musí vyhledat lékaře, je opakované zvracení, horečka, bolest břicha a hlavy a ospalost.

Doporučuje se měřit glykémii každých 4-6 hodin a je potřebné zaznamenat si výsledky.

Teplotu je třeba si měřit čtyřikrát denně. Je potřeba pít ve větším množství nápoje, které jsou neslazené, případně nápoje, které obsahují minerály. Pokud pacient nepřijímá potravu, měl by pravidelně pít sladké nápoje a nahradit obvyklé jídlo něčím lehce stravitelným, jako jsou sušenky, toasty, polévky anebo ovocné džusy. Pokud pacient zvrací, je třeba vypít půl poháru ovocného džusu anebo sladkou Coca-Colu. Doporučuje se pít častěji a menší množství.

Co je třeba dělat při akutním onemocnění bez zvracení (běžná viróza), bez omezení pohybové aktivity:

Dávka bazálního inzulínu zůstává normální, upravuje se dávka krátce působícího inzulínu:

  1. Při glykémii mezi 10-14 mmol/l se zvýší dávka inzulínu podávaného před jídlem o 2 jednotky, případně o 10-15%.
  2. Při glykémii 14-17 mmol/l se dávka podávaného inzulínu zvýší o 3 jednotky, případně o 20%.
  3. Při glykémii nad 17 mmol/l se dávka inzulínu podávaného před jídlem zvýší o 4 jednotky, případně o 25-30%.
  4. Při přítomnosti a přetrvávání ketolátek v moči je potřeba zvýšit dávku ještě o 10%, avšak rozhodně se doporučuje navštívit lékaře.

Postupy při různých situacích

Pokud pacient leží, doporučuje se porci jídla zmenšit o třetinu.

Při zvracení, pokud je glykémie v rozmezí 5-10 mmol/l, je potřeba přijímat tekutiny s cukrem ve velmi malých dávkách, po lžičkách tak, aby se glykémie udržela v uvedeném rozpětí.

Pokud glykémie klesá pod 5 mmol/l, pacient musí být hospitalizovaný. Je vhodné podat injekci léku GlucaGen Hypokit.

Při glykémii nad 13 mmol/l a přítomných ketolátkách v moči pacient musí být hospitalizovaný.

Měření ketolátek v moči

Testovací proužky můžete dostat na základě lékařského předpisu anebo si je zakoupit v lékárně anebo v zdravotnických pomůckách. Proužky se ponoří do vzorku moči. Porovnejte změněnou barvu testovacího proužku s barevnou škálou na tubě. Při zhoršení zdravotního stavu a příznacích uvedených výše si vždy změřte hladinu ketonů, pokud máte glykémii vyšší než 13,3 mmol/l.

Měření cukru v krvi

Měření cukru v krvi je podrobně popsáno v jiné části.

Plánované vyšetření a chirurgické zákroky

Před vyšetřeními a malými chirurgickými zákroky, kde je třeba být nalačno, se podá 50 – 60% původní dávky inzulínu a nepodává se bolusový inzulín. Při léčbě inzuliny Insulatard, Humulin N, Insuman Basal se podává 50 – 60% původní dávky, při léčbě bazálních analogy jako Levemir nebo Lantus se podává 80% původní dávky. Glykémie se měří před výkonem i během něj. Při glykemii 11 – 14 se podají 2 jednotky bolus inzulínu (např. Actrapid, Apidra, Humalog, Humulin R, Insuman Rapid, NovoRapid), při glykémii 14 – 17 mmol / l jsou to 3 jednotky, při glykémii nad 17 mmol / l se podají 4 jednotky.

Při hypoglykémii si třeba pamatovat, že 10 g cukrů zvýší hodnotu glykémie o 2 mmol / l.