Vitaminy a minerální látky u diabetiků

Vitamíny a minerální látky v našem těle sehrávají velmi důležitou úlohu v metabolických procesech. Jsou potřebné v malých množstvích. Jako součást rozličných enzymů se zúčastňují na chemické přeměně látek. I velmi mírný nedostatek vitamínů a minerálních látek vede k závažným klinickým stavům a onemocněním. Správná a vyvážená výživa zabezpečuje dostatek všech potřebných látek. Avšak při některých stavech a onemocněních je v jejich organismu nedostatek a je potřebné dodat chybějící vitamíny a minerály.

Cukrovka je onemocnění, při které je zvýšený oxidační stres. Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou reaktivních molekul, které poškozují organismus, a jejích zneškodňováním. Volné radikály jsou látky velmi lehko reagující s jinými látkami a molekulami. Lehko vznikne poškození normální funkce a začne se rozvíjet nemoc. Za vznik oxidačního stresu jsou zodpovědné reaktivní kyslíkové částice (ROS), kterými jsou např. superoxid, peroxid vodíku, hydroxylové radikály. Tyto látky jsou produktem normálního buňkového metabolismu v každém živém organismu, který získává energii oxidací. Vznik oxidačního stresu je proto výsledkem porušení rovnováhy na různých úrovních v buňce. Z tohoto důvodu se v buňce produkují enzymy, které jsou zodpovědné za detoxikaci buňky od ROS a boj s oxidačním stresem. Antioxidační látky teda plní obrannou funkci. K nízkomolekulovým látkám, které ochraňují organismus, patří kyselina arkorbová – vitamín C, kyselina lipoová, tokoferoly vitamin E a i jiné látky.

Odborné společnosti jako je The Amecian Diabetes Association (ADA) a the American Dietetic Assocation zastávají názor, že zdraví jedinci a jedinci s malým rizikem nutričních deficitů získávají dostatek mikronutrienů z potravy. Jsou však skupiny lidí se zvýšeným rizikem nedostatku. K nim patří pacienti držící nízkokalorické diety, pacienti s věkem nad 65 let, striktní vegetariáni a jiné speciální skupiny pacientů, kam patří i diabetici, můžou mít prospěch s užíváním vitaminových a minerálních doplňků. V současnosti jsou publikované studie z běžné klinické praxe, které dokazují spojitost mezi dietním a doplňkovým příjmem vitamínem a antioxidantů a pozitivním vlivem na léčbu některých specifických komplikací diabetu jako například diabetické polyneuropatie a diskutuje se o vlivu na kardiovaskulární onemocnění.

Význam a úloha jednotlivých vitamínů a minerálních látek

Chrom. Přítomnost trojmocného chromu (Cr + 3) se vyžaduje na udržení normálního glukózového metabolismu. V experimentálních studiích při chybění chromu se vyvinula porucha metabolismu glukózy, která však dala zvrátit přidáním chromu do potravy. Chrom se zúčastňuje nejen v procesech spojených s kontrolou hladiny cukru v krvi, ale i metabolismu lipidů (tuků), snižování tělesné hmotnosti a hustoty kostí. Normální množství chromu je 25 μg pro ženy a 35 μg pro muže. Rizikové faktory, které poukazují na to, že pacientovi může chybět chrom, jsou hyperglykémie, glykosurie, příjem nízkokalorické diety a vyšší věk. Další situace, kdy může být nedostatek chromu je těhotenství, kojení, stres, infekce a trauma a dlouhodobé chronické cvičení. Chrom zvyšuje a posiluje působení inzulínu. Pro správné vstřebávání je vhodný poměr zinku a chromu, ale i odstup od užití aspirinu, železa.

Zinek. Je druhým nejvíc zastoupeným stopovým prvkem v lidském těle. Kvůli svým funkcím patří mezi nejvýznamnějším. V současnosti je ho ve stravě nedostatek, protože průmyslně připravované potraviny ho obsahují jen ve velmi malém množství. V těle se nevytvářejí velké zásoby, a proto je potřebné je neustále doplňovat. Nejvíc jsou jeho nedostatkem postižené děti, mládež, diabetici a těhotné ženy. Zinek je potřebný pro svalovou práci a velké množství se ho ztrácí pocením. Příznaky nedostatku jsou zpomalený růst, nepravidelná menstruace, snížení imunity a náchylnost k infekcím, snížená kvalita pokožky a delší hojení ran, zhoršení zraku, arterioskleróza a poruchy sexuálních funkcí. Při nedostatku se objevují na nehtech bílé skvrny. Jeho doporučená denní dávka je asi 15mg. Je předpokladem pro zvýšenou tvorbu testosteronu a je nevyhnutelný k syntéze bílkovin a k růstu svalové hmoty. Podporuje hojení ran a dělení buněk a příznivě ovlivňuje organismus při kožních onemocněních. Podporuje správnou funkci inzulínu a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Chrání před infekcemi. Pomáhá i při psychických problémech jako je deprese.

Vitamin E. Vitamin je rozpustný v tucích. Jeho hlavní funkce je antioxidační působení. Předpokládá se, že právě volné radikály jsou příčinou kardiovaskulárních onemocnění, nádorových onemocnění, ovlivňuje životnost buněk. Nízké hladiny vitaminu E se spojují s cukrovkou. Právě pacienti s cukrovkou mají snížené hladiny antioxidačních látek a zároveň mají jejich zvýšenou potřebu. Nedostatečná kontrola cukrovky- hyperglykémie se spojuje se zvýšenou tvorbou markerů oxidativního stresu. Vitamin E neutralizuje volné kyslíkové radikály vznikající během normálních procesů v buňce, ochraňuje buňkové membrány a sehrává úlohu i metabolismu tuků ovlivněním lipoproteinu LDL. Předpokládá se, že může působit jako ochrana před poškozením ledvin, nervů a jako prevence srdečně cévních onemocnění tak, že zabraňuje změnám bílkovin, při kterých se na bílkoviny váže glukóza (glykacií), oxidací tuků a zabraňuje shlukování a srážení krevních destiček. Dávka vitaminu E do 400 IU se považuje za bezpečnou, neměla by se však překročit dávka >800 IU.

Vitaminy skupiny B. Hyperhomocysteinemie se spojuje s koronární nemocí srdce, onemocnění cév mozku jako je i onemocnění cév. Je považovaná za samostatný rizikový faktor. Při její přítomnosti se riziko zvyšuje dvojnásobně. Na každých 5 μmol/l vzestupu se zvyšuje riziko úmrtí o 17% u nediabetiků a 60% u diabetiků. Dostatečné hladiny vitaminu pyridoxinu (vitamin B6), kobalaminu (vitamín B12), a kyseliny listové jsou nevyhnutelné pro správný metabolismus homocysteinu. Nedostatek kyseliny listové je nejčastější u diabetiků při léčbě léky obsahující účinnou látku metformin, dále při lécích používaných na léčbu epilepsie ale i na léčbu silné bolesti, u těhotných, u kojících, u alkoholiků a u pacientů po chirurgických zákrocích v trávicím traktu. Doporučená denní dávka kyseliny listové je 400 μg/den a u dospělých 600 μg na den během těhotenství. Vitamíny B-komplexu mají příznivé účinky na zápalové a degenerativní onemocnění nervů a pohybového systému. Používají se nejen jako náhrada při nedostatku vitamínu v organismu, ale při vysokém dávkování mají delší farmakologické vlastnosti, kterými se vysvětlují analgetické, antineuralgické a regenerativní účinky. Lederman a Wiedey (1989) pozorovali na v placebo kontrolované dvojmo zaslepené studii účinnost kombinovaného léku s obsahem benfotiamnu, vitaminu B6 a B12 (milgamma® N cps), který se podával pacientům s diabetickou polyneuropatií, která se projevovala jako pálení dolních končetin. Během léčby nastalo významné zlepšení bolestivých pocitů a poruch citlivosti. Strache a kol. (1996) pozoroval v placebem kontrolované dvojmo zaslepené studii významné zlepšení vodivosti nervových vláken během podávání kombinovaného léku obsahujícího benfotiamin, vitamín B6 a vitamín B12 v léčbě diabetické polyneuropatie. I dlouhodobé sledování 9 měsíců po ukončení studie potvrdili příznivý účinek. Vitamin B6 se zúčastňuje na odbourávání bílkovin, tuků a cukrů. Jeho účinek na nervové tkanivo se může využít ke snížení zápalných projevů na nervových vláknech. Vitamin B12 je nenahraditelný pro látkovou výměnu buněk, pro tvorbu krvinek a funkci nervového systému. Působí jako katalyzátor při biologické tvorbě nukleových kyselin jako stavební jednotky nových buňkových jader. Vysoké dávky vitaminu B mají protibolestivé a antialergické vlastnosti a podporují průtok krve.

Vitamin B1. Nervové buňky získávají energii hlavně odbouráváním glukózy. Proto pro správnou funkci nervů je nevyhnutelné dostatečné zásobování vitamínem B1. Při zvýšené hladině glukózy se zvyšuje potřeba vitaminu B1. Nejlepší je dodávat vitamin jako látku, benfotiamin, který se v těle upraví na vitamin B1.

Kyselina pantotenová anebo vitamin B5 je kyselina a zároveň vitamin. Kyselina pantotenová patří do skupiny vitaminů rozpustných ve vodě. Vstupuje do metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Podílí se na tvorbě červeného krevního barviva hemoglobinu.

Biotin (jiné názvy vitamin B7, vitamin H, vitamin I) je jeden z vitaminu B. Je nepostradatelný pro cévní systém a kůži. Projevy nedostatku biotinu se projevuje kožními poruchami, malátnost, slabostí a nevládností končetin.

Betakarotén v lidském těle funguje jako antioxidant. Při jeho nedostatku se zvyšuje riziko rakoviny a klesá celková obranyschopnost organismu. Pokud není tělu dodávaný ani vitamin A, není z čeho tento vitamin vyrábět, a to s sebou nese významná zdravotní rizika. Při předávkování betakaroténem (na rozdíl od vitaminu A) nehrozí žádní vážnější zdravotní problémy. Vedle přírodního betakaroténu, obsaženého převážně v zelenině, je vyráběný syntetický betakarotén, který se používá do komerčních potravinových doplňků a kosmetických výrobků. Syntetický betakarotén má jinou strukturu molekuly organismu se víc doporučuje konzumace přírodního vitaminu.

Vitamin C. Podává se dospělým a dětem na prevenci anebo terapii stavů nedostatku kyseliny askorbové v organismu, hlavně v období zvýšených nároků; v dětství během růstu, v těhotenství, při laktaci, při namáhavé práci, sportu, infekčních chorobách, v rekonvalescenci, při jednostranné stravě, ve stáří a u kuřáků. V kombinaci s jinými antioxidanty se podává pouze omezení škodlivého vlivu volných radikálů (antioxidační působení).

Určité skupiny pacientů, jako jsou senioři, těhotné a kojící ženy jako i striktní diabetičtí vegetariáni můžou mít prospěch z podávání přípravků s obsahem vícero vitamínů a minerálních látek. V tabulce níže je uvedená riziková skupina a doporučené dodání vitaminu anebo minerální látky.

Ženy Vápník, železo, kyselina listová
Dospívající Vápník, železo, vitamíny, minerály
Senioři Vápník, železo, vitamíny, minerály, vitamín D, vitamín B12
Diabetici Vápník, železo, vitamíny, minerály, vitamín D, vitamíny skupiny B
Vegetariáni Vápník, vitamín D, železo, vitamín B12
Kuřáci Vitamín C

Při užívání přípravků s obsahem vitamínů a minerálních látek je potřebné nepokračovat doporučené denní dávky. Velkou výhodou je dostupnost přípravků, které obsahují kombinaci jednotlivých vitaminu v jedné tabletě. Je velmi důležité si uvědomit, že vitaminy a minerály nám pomáhají, avšak nenahradí pestrou a plnohodnotnou stravu a zdravý životní styl.

Doplněk stravy s obsahem vitamínů a minerálních látek

Glucose Vital 90 tabliet

Glucose Vital 90 tabliet

Doplněk stravy s obsahem vitamínů a minerálních látek.

Koupit

Glucose Vital 30 tabliet

Glucose Vital 30 tabliet

Doplněk stravy s obsahem vitamínů a minerálních látek.

Koupit

Dostupnost​
Glucose Vital je doplněk stravy, který je svým složením určen především lidem se zvýšenou hladinou glukózy v krvi a je dostupný v každé lékárně. V případě, že produkt v lékárně nemají skladem, lékárník vám jej rád objedná a do 24 hodin mohou být u vás, nebo je možné si jej snadno zakoupit online.

Složení a dávkování

zobrazit tabulku složení a dávkování

Přečtěte si příbalový leták

PDF soubor ke stažení

Mohlo by Vás zajímat

Vitamíny a minerály u diabetika

Vitamíny a minerály jsou pro naše tělo velmi důležité. Cukrovka je totiž onemocnění, které zvyšuje oxidační stres…

Chci zjistit více

Základní informace o cukrovce

Co je diabetes? Jak vzniká, co ho způsobuje a které typy diabetu rozeznáváme? Jakou roli hraje v lidském těle inzulín?…

Chci zjistit více

Komplikace diabetu

Dlouhodobá ignorace nebo nesprávná léčba cukrovky může vést až k vážným akutním či chronickým komplikacím…

Chci zjistit více